• BIST 106.960
 • Altın 151,340
 • Dolar 3,6749
 • Euro 4,3248
 • Ordu 18 °C
 • Samsun 20 °C
 • Giresun 18 °C

Ünye Cazibe Merkezi Haline Gelecek

Ünye Cazibe Merkezi Haline Gelecek
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, kapalı çarşıda düzenlenen kahvaltı programıyla Pazar yeri esnafıyla bir araya geldi. Esnafın çevreyle ilgili talep...
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, kapalı çarşıda düzenlenen kahvaltı programıyla Pazar yeri esnafıyla bir araya geldi. Esnafın çevreyle ilgili talep istek ve beklentilerini dinleyen Başkan Çamyar, yaptığı açıklamada “ Ünye’ye daha fazla insan gelmesi için yeni ve modern mekânlar inşa etmemiz gerek. Yapacağımız çalışmalarla Ünye cazibe merkezi haline gelecek, bunun sonucunda esnafımız ve tüm Ünye kazanacak” dedi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar düzenlenen kahvaltı programıyla Pazar yeri esnafıyla bir araya geldi. Kahvaltı sonrası Ünye için planlanan projeler ve çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Çamyar, önemli açıklamalarda bulundu.

‘Ordu’da Bir İlki Gerçekleştirdik’

30 Mart öncesi verilen sözleri tek tek yerine getirdiklerini ifade eden Başkan Çamyar, seçim öncesi söz verilen Kent Konseyini hayata geçirerek Ünye’nin sorunlarının tartışılarak karara bağlandığı bir ortam oluşturduklarını belirtti. Çamyar, “Biz 30 Mart öncesinde Ünye’yi sizlerle birlikte yöneteceğiz, birlikte kararlar alacağız, yapacağımız projeleri birlikte hayata geçireceğiz ifadesini kullanmıştık. Aradan geçen zaman dilimi içerisinde öncelikle Ünye’nin sorunlarının tartışabileceği karara bağlanabileceği ve tavsiye niteliğinde kararlar alınabildiği kent konseyimizi kurduk. Burada arkadaşlarımız öneriler, fikirler, düşünceler üretebilmek suretiyle sizlerin arasından çıkan insanlardan oluşan ayrı bir sivil inisiyatif grubunu Ünye’mize ilk kuran belediye başkanı biziz. Orduda da ilk kuran belediye başkanı biz olduk. Akabinde şu anda Büyükşehir belediye başkanımızla geçtiğimiz haftalarda aynı uygulamayı hayata geçirmiş oldu. 6,5 aylık değerlendirdiğimiz toplantıyı geçtiğimiz haftalarda Halil Efendi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirdik. Büyük şehir belediyesi ile beraber küçülmemiz gerekiyor, personel yapımızla küçülmemiz gerekiyor. Bunları gerçekleştirdikten sonra dev projelere inşallah seçim döneminde vaat ettiğimiz gibi sizlerin gözleri önünde adım atmış olacağız.”

‘Planlı Yapılanmayla Emin Adımlarla İlerliyoruz’

Göreve geldikleri zamandan bu yana yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde Çamyar, “Bu zaman dilimi içerisinde 1.5 milyonun üzerinde yola para harcadık. Diğer belediyelerin büyük bir bölümü maaş dahi ödeyemezken biz planlı yapılanma sayesinde hem birçok mahallemizde çocuklarımıza çocuk parkları, okullarımızın önleri dizayn edilmesi camilerimizin önleri dizayn edilmesi ve başta yol çalışmalarına yaz boyunca ağırlık vermiş olduk. Çokça sıkıntı konusu olan köylü pazarımızla ilgili bir karar aldık. Önümüzden bakıldığında kış geliyor. O dönemde birkaç esnafımız sıcak burası diye eleştirilerde bulunmuşlardı ama bir bölümü de çok güzel oldu diye yorum getirmişlerdi. Şimdi bu aydan itibaren oradakilerin tamamı kış mevsimi yağmur mevsimi geldiğinde kapalı mekan içerisinde sıcak bir şekilde hizmet almaya devam edecekler. Kurban bayramına kadar hayvan pazarını yetiştireceğiz dedik, gece gündüz arkadaşlarımız çalıştılar gerçekten bölgede baktığımızda Niksar’la birlikte Çarşambayla birlikte en büyük hayvan pazarını Ünye ye kazandırmanın mutluluğunu yaşadık. Büyük projeler dedik, bu projelerden çamlıkla ilgili projemizi hazırladık, ihaleye hazır halde şuanda. Birkaç ay içerisinde inşallah bununla ilgili çalışmalarımızı son noktaya getirmiş olacağız. Ünye kalesiyle ilgili devir işlemlerini tamamladık, Ünye kalesini Ünye belediyemize aldık. İnşallah orada yakın zaman dilimi içerisinde ihaleye çıkıp başta aşağıya doğru inen merdivenin temizliği yapılmak koşuluyla orayı turizme kazandırmış olacağız. İnşaatı devam eden yalı kilisesi devri ile ilgili tamamlamış olup Ünye belediyesine devir aldık. Bütün bunların yanında kentin temel değişimini dönüşümünü sağlayacak olan tabakhane deresinin ıslahı ile ilgili projede de sona gelinmek üzere. Hafta hafta takip ediyoruz. DSİ bölge müdürümüzle yaptığımız görüşmede projenin kısa sürede biteceğini bizlere ifade etti, dolayısıyla etrafında 15’ şer metre yolun olduğu, ve deresinin ıslah edildiği bir Ünye’yi o tarafta yaşayan hemşerilerimiz, yakın zaman dilimi içerisinde görmüş olacaklar” şeklinde konuştu.

‘Bu Kenti Hep Beraber Dönüştürmemiz Lazım’

Başkan Çamyar, yapılacak çalışmalarla Ünye’nin bir cazibe merkezi haline geleceğini ifade ederek bunun sonucunda hem esnafın hem de tüm Ünye’nin kazanacağının altını çizdi. Çamyar, konuyla ilgili, “Artık Ünye 120 bin nüfuslu, birçok ilden fazla nüfus sayısına sahip büyük bir ilçe, güzel bir ilçe. Turizm yatırımlarının yanında biz bu kenti hep beraber el ele dönüştürmemiz lazım. Nasıl Samsun’a Ankara’ya, İstanbul’a gittiğimizde başka bir kent kimliği görüyorsak, uçağa binip yurt dışına da çıktığımızda bambaşka bir kent kimliğini görüyoruz. Bizler Ünye ye daha fazla turist gelsin, daha fazla Ünye’mizde insanlarımız duraklasın, sadece bakıp geçmesinler, tarihi eserlerimize bir göz atsınlar , geceleri burada konaklasınlar ve Ünye deki esnaflarımız kendi kazanç döngüsü içerisinde yeni kazançlar elde etsinler diyorsak, insanların bu şehre gelmesi için yeni mekanlar inşa etmemiz lazım. Dışarısı boyasız, sıvasız, çatısız evler her tarafta var. Bunları görmeye kimse gelmez. Farklı bir mimari tarz ortaya koyabilirsek ancak bunu görmeye gelir insanlar. Kültürümüzü ortaya koyarsak, tarihimizi ortaya koyarsak bir dönüşüm yapabilirsek bunları görmeye gelirler. 2 noktada kentsel dönüşüm ortaya koymamız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi sanayinin olduğu yer. Sanayi esnafımızla seçim döneminde de görüşmelerimizde, sanayideki dükkânların eski tip olduğu, dolayısıyla içerisine büyük kamyonların giremediği, esnaflarımıza dükkanların büyüklük açısından yetmediği, sayı itibari ile yetmediği bunun için kiralarında pahalı olduğu için sanayiye tamirata gittiğiniz de de kirayı çıkarmak için sizden pahalı ücret isteyecek. Bu sefer kıyaslama yapıyorsunuz, dışarıdaki sanayi esnaflarıyla, filan yerde aynı araba şu fiyata yapılıyor, burada daha pahalı yapılıyor, nedeni dükkanın yetersiz olması talebin fazla olması, kiranın fazla olmasının altında yatıyor. Biz bunu kökten çözelim istedik. Büyükşehir belediye başkanımızla beraber geçtiğimiz günlerde çevre şehircilik bakanlığı kentsel dönüşüm genel müdürümüzle beraber bir saatlik bir toplantı yaptık. Bunun sonucunda bütün evraklar tamamlandı. Ve sanayi sitemizle ilgili modern bir sanayi sitesini Ünye’ye kazandırıp o alanın dönüştürülmesi ile ilgili adımları atmış olduk.”

‘Dönüşüm Sürecinde Kimse Mağdur Olmayacak’

Başkan Çamyar son olarak kentsel dönüşüm süreciyle ilgili bilgiler vererek, bu sürecin kadem kademe gerçekleştirileceğini ve hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirtti. Çamyar yaptığı açıklamada, “Yine çok konuşulan kültür sarayı düşüncesi, bir taraftan da ticaret bölgesi yapılması düşüncesi oldu. Buranında dönüştürülmesi modernize olması gerekiyor. Burayı yaparken seçim döneminde de ifade ettik, sizleri mağdur etmeyeceğiz. Öncelikle dönüşümü iki kademeli yapacağız. Bir tanesi Büyükşehir belediye Başkanımızla beraber minibüs garajı ile ilgili bir proje üzerinde çalışıyoruz. Minibüs garajımızı tabakhane deresinin etrafındaki projeyle paralel bir şekilde oradaki gidiş gelişli yolu da dikkate almak suretiyle minibüs garajını yerin altına alalım. Minibüsler yerin altında dursun, görüntü kirliliği oluşturmasın, bir üst katına minibüslere yazıhane yapalım, sırası gelen minibüs alttan garajdan çıkmak suretiyle yolcusunu alsın çevre yoluna veya şehir içinden devam etsin şekliyle, oranın da bir üst katına 110 dükkânlı bir taslak projesini bitirmiş olduk. Bu 110 dükkânla ilgili sizi ilgilendiren boyut, burada seyyar pazarcılık yapan arkadaşlarımız burayla ilgili proje aşamasında sizlere bankayla ön görüşmeyi bizlerde yardımcı olmak suretiyle Büyükşehir belediye başkanlığımız yardımcı olmak suretiyle sizin ödeyebileceğiniz uygun kredi koşulları da oluşturmak suretiyle sizleri dükkan sahibi yapmak için çalışma yapıyoruz. Çarşamba günleri ciddi manada minibüs sirkülasyonu oluyor. Hemen yanına da köylü pazarımızı koyacağız. Köyden gelen vatandaşlar, Fevzi Çakmak, Bayramca, İpekyol’unda yaşayanlar o bölgedekilerin tamamı yada kentin diğer yerindeki vatandaşlar alış veriş için tamamen oraya mutlaka uğrayacaktır. Çünkü sizin için orayı AVM planlıyoruz. Burada siz inisiyatif göstereceksiniz. Oraya gelemeyen burada kalanlarla ilgili de geçici bir süreliğine burayla ilgili de birinci kademeyi oraya yapacağız, ikinci kademede burayla ilgili, burada da ticari bölgeler oluşturacağız. Bulunmuş olduğumuz bölgeye kültür merkezini yapmak suretiyle iki tarafını dükkanlar yapmak suretiyle sağlı sollu dükkanlar olmak suretiyle, Osmanlı tarzı bedesten tarzı dükkanlar yapmak suretiyle burayı sizlerin kullanımına açacağız.

‘Ne Söz Verdiysek Yerine Getiriyoruz’

İsteyen öbür tarafa gidecek, imkânınıza göre buradan da dükkânları hem kiralayacağız, hem de satacağız. Bir tarafını kiralamayı diğer tarafını da satmayı planlıyoruz. Kalanlar ekonomik durumu olmayanlar kiralamak için burada aynı şekilde sizlere dükkân temin etmekte , ‘ben öbür tarafa gitmek istemiyorum burada kalmak istiyorum’ diyenlere de bir dönüşümü gerçekleştirmiş olacağız. Buranın altını otopark düşünüyoruz, orta bölgeyi de meydan düşünüyoruz. Onun için burası Ünye’nin en cazip yeri haline gelmiş olacak. Kışın üşümekten yağmurdan bu çirkin görüntüden sizleri kurtarıp modern mekanlara taşımak için hepinizle el birliği yapmak istiyoruz. Proje bittiğinde öbür tarafın da projesi bittiğinde proje üzerinde büyük şehir size getirecek. Dernek başkanımızla beraber toplanıp maketler ortaya çıkar o maketin içerisinde nasıl bir dükkanlar ortaya çıkacağına ortalama 20 m2’lik dükkanlar düşünülüyor ,burada kullandığınız alanla eşdeğer veya ondan daha büyük olacak. Burayla ilgili maket üzerinde sizlere sunulacak, beğeninize sunulacak şartlar ortaya konulacak, ona göre durumu müsait olanlar orada dükkanlarını alacaklar ve mülk sahibi olacaklar. Hiç durumu olmayanlar için gidecekleri yerlerle ilgili kira yardımını bakanlığımız yapacak, kentsel dönüşümle alakalı yerlerde kira yardımları da yapılıyor, öbür tarafa geçmek istemeyenleri alacağız, burayı dönüştüreceğiz, buradan dükkan almak isteyenler mülkiyet anlamında bir tarafı satılıp öbür tarafı kiraya verilecektir.

Projemiz hiç kimseyi mağdur etmeden kademe halinde yapılacak. Seçim döneminde ne söylüyorsak şuanda aynısını söylüyoruz. Onun için kentin dönüşmesi ve değişmesi için de sizler bir adım atmanız gerekiyor. Sizlerin onur vermesi gerekiyor bu konuda bizlere öncü yardımcı olmanız gerekiyor ki bizde bu hizmetleri yapalım. Diğer şehirlerden insanlar kalkıp şu meydan da bir ramazan etkinliğine bakalım diye kalkıp buraya gelmeleri için bizler elimizden geleni yapıyoruz. Cumhuriyet meydanındaki etkinliği kaldırıp biz buraya Osmanlı tarzında yaptığımızda ramazan etkinliğimizi bu bölgede gerçekleştireceğiz.”

Bu haber toplam 533 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Haber Canik | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.